Součinnostní cvičení VZS a HZS

P1010757.jpg, 52kBSoučinnostní cvičení VZS a HZS proběhlo 15.10.2015 na vodní ploše přehrady Slezská Harta s využitím technických prostředků a osobních ochranných prostředků pro práci na vodní hladině. Cvičení se zúčastnili členově VZS ČČK MS Ostrava v souladu s rozhodnutím č.j. MV-14653-51/PO-IZS-2015. Na vodní ploše byl simulován převoz evakuovaných osob ze zasažených povodňových oblastí. Zúčastněné složky prováděly vyhledávání, záchranu postižených osob, jejich transport na břeh a provedení první pomoci postiženým. Při cvičení byla ověřena akceschopnost záchranného týmu VZS ČČK MS Ostrava, která je začleněna do Ústředního poplachového plánu. Při cvičení byla prověřena spolupráce mezi VZS ČČK MS Ostrava a jednotkami HZS MSK při provádění záchranných prací na vodní hladině a možnosti vzájemné komunikace zasahujících složek. Členové VZS ČČK MS Ostrava byli seznámeni s vybavením pro práci na vodě používanou u HZS MSK. Zúčastněné složky a vybavení: - HZS MSK stanice Ostrava Fifejdy, Kontejnérový automobil MB Actros, počet osob 1+2, Kontejnér lodní KLO-S1, Přívěs Zodiac PRO 650; - VZS ČČK MS Ostrava, Sanita Renault Master, počet osob 1+3, Přívěs Pioner Multi. Fotogalerie zde.

Dušan Zemančík


Součinnostní cvičení VZS a HZS

foto_fantomasDne 07.12.2014 proběhlo na vodní nádrži Těrlicko součinnostní cvičení VZS a HZS "Práce na vodní hladině". Cvičení se za VZS zúčastnili zástupci místní skupiny Ostrava (Novák, Jankovský, Skybík, Křížkovský, Gorpielová, Hubáčková) a Těrlicko (Urbánek + 2). Za HZS MSK byly přítomny jednotky z Karviné a Havířova pod vedením Mariana Mrozka.

DSCF9758.jpg, 33kBCílem cvičení bylo prověření akceschopnosti záchranných týmů VZS Ostrava a VZS Těrlicko, které jsou začleněny do Ústředního poplachového plánu IZS. Dalším cílem bylo prověření spolupráce VZS s jednotkami HZS MSK při provádění záchranných prací na vodní hladině v době mimořádných událostí.

Ze strany HZS byla zejména prezentována složka WASAR, její zkušenosti, postupy a metody, mimo jiné i výsledky mezinárodního cvičení v Holandsku se členy záchranných týmů Holandska a Spojeného království. Byla prezentována technika, výzbroj a výstroj, včetně vozidla Mercedes Actros s tzv. lodním kontejnerem, vybaven gumovými čluny 2 x Mark II, suchými obleky, plovoucím čerpadlem a elektrocentrálou. Lodní kontejner lze využít i jako místnost na převlečení s možnosti osvětlení i vytápění. Další vozidlem bylo standardní zásahové vozidlo HZS Mercedes s nafukovacím gumovým člunem Zodiac. V neposlední řadě osobní velitelské vozidlo s hliníkovým člunem PRO 650 pro evakuaci 8 - 10 osob.

DSCF9758.jpg, 33kBZe strany VZS byly zejména prezentovány tzv. záchranné týmy, jejich zkušenosti, postupy a metody. Byla prezentována technika, výzbroj a výstroj, včetně motorových člunů Pioneer Multi, Brick a sanitního vozidla VZS.

Na vodní hladině byla následně simulována mimořádná událost, která vyžadovala převoz evakuovaných osob z oblastí zasažených povodní, vyhledávání a záchrana postižených osob, jejich transport na břeh a předání sanitním vozidlům, případně poskytnutí první pomoci postiženým.

Závěrem byla vyhodnocena spolupráce, byly připomenuty silné stránky spolupráce a zdůrazněna místa pro zlepšení. Celé součinností cvičení lze považovat za úspěšné.

Kompletní fotogalerie zde ...

FanTomas Křížkovský


Konec Mistrovství ČR na volné vodě?

foto_skorepaPotká Mistrovství ČR na volné vodě stejný osud, jako Zimní mistrovství ČR dospělých, které se v posledních sedmi letech konalo jen jednou? Termín volné vody je prezidiem pro letošní rok stanoven na 15.6.2013. Kdo se tedy ujme uspořádání jubilejního 40. ročníku? Závodníci netrpělivě čekají a doufají, že letos se konat bude.

Zeptali jsme se Pavla Skořepy bývalého předsedy sportovní sekce VZS a předsedy MS Ostrava, jak on vidí současný stav závodů na volné vodě a jak to vlastně bývalo dříve.


DSCF9758.jpg, 33kBOd kdy platí pravidla soutěží pro volnou vodu v současné podobě?

Od roku 2002.

Jaké disciplíny byly předtím?

Byly stejné, jen se házelo záchranným kruhem na boji. Nebyl plovák. Tahala se kláda. Nebyly ploty.

Kdo stál u zrodu tohoto závodu?

Jeroným Řepa

Podílel ses také na přípravě pravidel?

Kdo napsal první pravidla nevím. Pravidla, která znám jsou od roku 1990 napsal je Milan Loutocký a já napsal pravidla, které platí od roku 2002, až do dnes.

DSCF9802.jpg, 33kBJaká byla účast na volné vodě před cca 10 lety?

Účast byla dosti veliká, ale zase menší, než před 20 lety. Důsledky hledám v tom, že nejsou peníze. Všechno si každý musí platit sám a do kapsy je hluboko, což dříve nebylo a hlavně se všichni honí za penězi a tak nemají čas a mnozí mají jiné zájmy než závodit.

Čím to bylo?

Nebyly počítače a lidi se uměli bavit.

Kdy ses sám poprvé účastnil jako závodník volné vody?

Poprvé jsem si za závodil v roce 1976 na Džbánu.

Jak ses k záchranařině vlastně dostal?

DSCF9813.jpg, 33kBPřes plavání a kamarády mediky, kteří mne k tomu stáhli.

Na které závody na volné vodě vzpomínáš nejraději a proč?

Na všechny vzpomínám rád, ale na jedny obzvláště negativně. Nespravedlivě mne diskvalifikovali v Třebíči 1993 za tažení, kdy jsme mohli jasně vyhrát a já i jednotlivce a tak jsem se naštval, že jsem přestal závodit a stal se bafuňářem.

V posledních letech se účastníš volné vody jako rozhodčí. Mohl bys porovnat kvality, připravenost současných závodníků se závodníky před cca 10 lety?

Připravenost je stejná, jen tehdy se to tak nežralo. Bylo spíše setkání a předávání zkušeností a zábava. Nikdo to nehrotil, půjčoval se závodnický materiál apod., bylo fajn.

Myslíš si, že soutěžní řád a pravidla pro volnou vodu v současné podobě stále vyhovují současnému trendu sportovního záchranářství? Nezasloužily by si nějakou aktualizaci?

DSCF9830.jpg, 33kBKaždá pravidla jsou jak živá a stále se musí vyvíjet, jinak to nejde. Musí se posouvat s dobou, materiálem, výkonem atd. Jen se musí najít nějaký obětavec, který se obětuje a bude ty aktualizace ve volném čase psát a to zadarmo.

Jak vidíš budoucnost těchto závodů, které jako jediné odráží skutečnou práci vodních záchranářů?

Závody to jsou krásné a hlavně podobné skutečné události záchranářské akce a ne jako v bazénu, kde je to jen divadlo, které ve skutečnosti nelze použít viz tažení. Závody doplatily taky na to, že přestali jezdit skuteční starší záchranáři, protože nechtěli soutěžit se závodními plavci. Na které sice plavecky neměli, ale technicky je poráželi. Ztratili motivaci, když nemohli uspět.

Venkovní závody jsou mnohem levnější, neplatí se za bazén, jen se musí ubrat z nároků na ubytování. Nutno závody peněžně dotovat. Pokud budou peníze, budou i závodníci.

DSCF9841.jpg, 33kBOpět se musí najít dobrák, který to uspořádá za dobré slovo. Smutné je, že češi vše nechávají na poslední chvíli a nedodržují termín přihlášek a pořadatel do dne závodů povětšinou nezná počty závodníků. To je pak radost uspořádat závody.

Díky za rozhovor.

Hana Křesálková (Gospodariková) VZS Těrlicko

Přehled závodů a vítězů VV k 26.4.2013 zde ke stažení


Srovnání cen aquaparků v ČR

Porovnali jsme za Vás ceny vybranných aquaparků v ČR. Rozdíly v cenách jsou leckde propastné.

Porovnání cen je zde ... »


Cvičení VZS s LZS

spoluprace_VZS_LZS.jpg, 31kBV neděli 12.06.2011 se na hlučínském jezeře uskutečnil součinnostní výcvik VZS a LZS Ostrava.

Výcvik byl zaměřen na záchranu postižených na vodě s využitím motorového člunu a vrtulníku za použití lezecké techniky (slaňování, podvěs, nosítka). Jednalo se zejména o transport leteckého záchranáře v podvěsu vrtulníku LZS na palubu člunu VZS a následně jeho transport zpět s postiženým mimo člun. Celá akce probíhala v pohybu jak člunu, tak vrtulníku. Přestože simulace zásahu nebyla jednoduchá, celá akce byla velmi úspěšná. Letečtí záchranáři LZS se dostali na člun VZS i zpět tzv. suchou nohou a vodní záchranáři si nacvičili řízení člunu v těsné blízkosti vrtulníku.

Za VZS Ostrava se zúčastnili Pavel Skořepa, Laco Novák, David Koudelka a FanTomas Křížkovský.

Za LZS Ostrava se zúčastnili záchranáři a lékaři pod vedením Jirky Flašara, za dohledu ředitele ÚSZS MSK MUDr. Romana Gřegoře, kterému tímto velice děkujeme.

Fotogalerie zde ... »


Nové předpisy pro provozovatele bazénů a koupališť

Od 1.1.2010 vstoupí v platnost nová norma TN 940902 (ČSN-EN 15 288-2) – Bezpečnost bazénů a koupališť. Norma je pro provozovatelé těchto zařízení závazná a stanovuje mimo jiné i počet plavčíků pro zajištění bezpečného provozu. Dále stanovuje kvalifikaci záchranáře / plavčíka a nově zavádí pojem „osoba proškolená ze záchranářského minima“, která zajišťuje bezpečnost především na malých bazénech (hotelové bazény, sauny, wellness aj.).

VZS ČČK získala akreditaci MŠ ČR pro možnost vyškolení těchto osob. Kurzy budeme zajišťovat také ve školícím centru VZS ČČK MS Ostrava a budou v rozsahu 16 hod. (2 dny) – předpoklad víkendové akce. Nabízíme proto provozovatelům těchto zařízení již v předstihu se připravit na nové podmínky a svůj personál, který zatím nesplňuje potřebné podmínky přihlásit do těchto vzdělávacích kurzů.

Kontaktní osoba pro kurz: Ing. Ladislav Novák , tel.: 607 962 535, email: ladnovak@volny.cz


Výcvik HZS MsK a VZS ČČK

Ve dnech 6.10. a 11.10.2007 byl uspořádán společný výcvik mezi HZS MsK a VZS ČČK (Ostrava a Těrlicko). První den proběhl výcvik na Těrlické přehradě a další den na splavu na řece Olši. Šlo o předání vzájemných zkušeností při záchraně osob na volné vodě a na divoké vodě. Fotogalerie je zde.


Nejlepší vodní záchranáři mezi hasiči jsou z Ostravy

Pětičlenný tým vodních záchranářů z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje z Ostravy zvítězil ve středu 28.6. v osmém ročníku soutěže ve vodním záchranářství, která se konala na vodním díle Slezská Harta. Druhá skončila Vodní záchranná služba Českého červeného kříže Pastviny (Pardubický kraj), bronzoví byli opět profesionální hasiči z Moravskoslezského kraje, tentokrát ze stanice v Krnově. Soutěže „Slezská Harta 2006“ se zúčastnilo 18 družstev profesionálních a dobrovolných hasičů a vodních záchranných služeb z Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a Pardubického kraje.

Tým hasičů z Ostravy nakonec dokázal zvítězit o pouhý bod nad družstvem vodních záchranářů, působících na nádrži Pastviny u Žamberka v Pardubickém kraji. Pastvinští přitom ztratili bod při předávání zraněného Zdravotnické záchranné službě. Ještě loni a předloni byly oba jmenované týmy nejlepší ve svých kategoriích (hasičské sbory a VZS), letos se obě kategorie zrušily. „Letos jsme obhájili vítězství s maximálním počtem bodů, které se dalo získat,“ řekl k vítězství vedoucí týmu ostravských hasičů Libor Šlachta, velitel hasičské stanice Ostrava-Fifejdy.

Námětem soutěže je poskytnutí první pomoci a záchrana osob z vodní hladiny a břehů, základní ošetření a transport pomocí motorového člunu. Letos týmy plnily sedm disciplín:

- záchrana tonoucího z vody / - hod záchranným míčem na cíl / - technika jízdy člunu, slalom – couvání / - kardiopulmonální resuscitace / ošetření zraněného a transport / - simulace poruchy motoru / - dopádlování ke břehu / - předání zraněného ZZS / - záchrana tonoucího.


VZS Ostrava spolupracuje s Hasičským záchranným sborem

Vodní záchranáři z Ostravy se účastnili Instruktážně Metodického Zaměstnání "Základní činnosti ve výšce a nad volnou hloubkou - záchrana osob pomocí vrtulníku". Pořadatelem bylo Generální ředitelství HZS ČR ve spolupráci s HSZ Královéhradeckého kraje, HZS Moravskoslezského kraje, HZS Středočeského kraje a Policii ČR leteckou službou.

Tohoto IMZ se za VZS Ostrava účastnili: Denisa Toušová, Markéta Jandová, Dušan Zemančík a Tomáš Křížkovský.

Cílem IMZ bylo předvést a seznámit členy VZS s technikou a metodickými postupy HZS v oblasti činností ve výšce a nad volnou hloubkou, práci s lanem, základní technické prostředky pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou, speciální transportní prostředky a záchrana pomocí vrtulníku. Fotogalerie je zde. Zpráva z IMZ zde.


Seminář LED 2006 - vyproštění, záchrana ze zamrzlé vodní plochy

VZS ČČK MS Těrlicko opět pořádala zimní seminář LED 2006. Tento se konal dne 28.01.2006 od 08:00 do 13:00, na Těrlické přehradě, stanice VZS Těrlicko. Bližší informace byly uvedeny zde v propozicích (156kb v PDF) a dále budou zde sděleny. Tohoto semináře se účastnila aktivně i naše Místní skupina VZS ČČK ve složení: Laco Novák, Petr Olšovský, Markéta Jandová, Robert Hegedüs a Katka Janečková. Vedoucí našeho týmu Laco Novák vše vyhodnotil slovy, cituji: "výborné", "opět bez výtek", "žádné slabé místo jsem nenašel". Děkujeme všem za reprezentaci MS VZS ČČK Ostrava. Jó a fotečky jsou zde!


Vodáctví v kraji a VZS ČČK MS Ostrava

Členové VZS ČČK MS Ostrava se účastnili společného jednání se zástupci Svazu vodáků Moravy a Slezska, Českého svazu kanoistů, Českého svazu rodea na divoké vodě, Svazem Campanula a půjčovateli lodí, kde hlavním tématem bylo vytvoření společného sdružení, které by se lépe domlouvalo s krajskými orgány a Povodím Odry na vhodnějších úpravách jezů a na zajištění vody při vodáckých akcích. Rovněž bylo jednáno o možných penězích z krajských grantů, o zajištění větší informovanosti okolí a dále i o vytvoření kalendáře akcí pro rok 2006. Blíže viz. článek MF-DNES.


Mladý zdravotník - ČČK

Dne 11.06.2005 proběhla na Černé louce v Ostravě soutěž mladých zdravotníků v rámci Moravskoslezského kraje. VZS ČČK MS Ostrava se této akce rovněž účastnila a to formou vytvoření jednoho kontrolního stanoviště. Stanoviště tvořila raftová lanovka, kde mladí zdravotníci měli absolvovat přejezd řeky na raftu. Tato situace měla alespoň z části simulovat přesun zdravotníků na vodě, respektive přesun v době povodní. Vzhledem ke kladným ohlasům účastníků a pořadatelů, považuje VZS ČČK MS Ostrava tuto akci za velmi zdařilou. Prostě osvěty není nikdy dost. Fotky k zhlédnutí jsou zde.


Divoká voda Ostravice 2005

Místní skupina Vodní záchranné služby v Ostravě a Frýdku – Místku, opět zajišťovaly záchranu při sjíždějí divoké řeky Ostravice vodáky a to v sobotu dne 02.04.2005. Tyto místní skupiny VZS ČČK vytvořily celkem 5 záchranných týmů, které byly rozmístěny na nebezpečných úsecích divoké vody. Jedno z nejvíce frekventovaných míst, co se týče vodáckých nehod, byly ostravické peřeje. I přes zákaz sjezdu tohoto nebezpečného místa, zde záchranáři pomohli několika raftům (colorado) a kajakářům na zkrácených kajacích. Tito odvážlivci i přes tento zákaz sjížděli divoké peřeje i několikrát za sebou. Zpravidla se zde převrátili, případně zde uvízli na skalnatých výběžcích peřejí. Záchranáři rovněž pomáhali i v bezprostřední blízkosti ostravických peřejí, kde pomohli vyprostit ze spárů divoké vody cca 20 posádek nafukovacích člunů (pálava). Tyto se zpravidla převrátily hned za peřejemi. Záchranáři užili všech dostupných záchranných pomůcek a metod k vyproštění posádek, tj. házecí pytlíky, házecí míče, záchranné pásy, apod.

Dle dostupných informací se v průběhu celého sjíždějí divoké vody nikomu nic nestalo, což je výborné. VZS ČČK MS Ostrava a Frýdek – Místek považují tuto akci za velmi vydařenou.


Vyproštění a záchrana ze zamrzlé vodní plochy

Dne 19.02.2005 se na zamrzlé vodní ploše Těrlicko, konal seminář zaměřený na vyproštění a záchranu osob ze zamrzlé vodní plochy. Tohoto semináře se mimo jiných záchranný složek z blízského okolí, jako byly jednotky VZS, HZS, HBZS, PČR, účastnila i naše skupina vodních záchranářů z Ostravy. Cílem semináře bylo zejména předvedení, vyzkoušení a ověření technik záchrany ze zamrzlé vodní plochy, zjištění času přípravy záchranných prostředků a samotné akce, prověření časového průběhu provedení záchrany a vyhodnocení, zhodnocení nejvhodnějšího způsobu záchrany ze zamrzlé vodní plochy.

Mezi dílčí úkoly šlo zařadit zejména prověření součinnosti zúčastněných týmů jako složek integrovaného záchranného systému, vyhodnocení nedostatků a ověření spolupráce zainteresovaných složek IZS.

Co uvést na závěr: Snad jen to, že cvičení skončilo úspěšně, bez utonulých a členové záchranných složek si opět ověřili své možnosti, vyměnili zkušenosti a přišli k novým poznatkům v záchraně na ledu.

Fotky z této akce a hodnotící zpráva jsou k shlédnutí zde.


Ohlídá systém Poseidon plavce v bazénech i v ČR aneb co se děje při tonutí

Po 2 až 3 minutách se potápí na delší dobu, až zmizí pod hladinou, do plic vniká voda, což vyvolává zvracení. Otupuje se vědomí, rezignace ústí v bezvědomí, zvratky mohou vniknout do plic, důležitá centra v mozku přestávají řídit základní životní pochody.

Za 3 až 6 minut mizí svalová aktivita, tělo klesá pod hladinu, člověk je v bezvědomí. Tlak vody na hruď vypuzuje zbytky vzduchu z dýchacích cest, mozek otéká, zastavuje se srdce a krevní oběh, což vede ke smrti.

Ohlídá systém Poseidon plavce v bazénech i u nás?

V západní Evropě i v Severní Americe funguje operační systém, který do několika sekund upozorní plavčíky na nehybné tělo v bazénu. Test za pomoci figuríny ukázal, že nehybné tělo okamžitě zaznamenalo 14 venkovních a osm podvodních kamer. Poseidon ztropil poplach po přibližně deseti sekundách. Systém stojí v přepočtu přibližně šest a půl milionu korun.

Nové opatření až po tragédii

Policisté skončili vyšetřování smrti sedmiletého chlapce ze základní školy ve Voděradech na Blanensku a připravují návrh na obžalobu ředitele zdejší plavecké školy a plavčice. Chlapec utonul letos v lednu při plaveckém výcviku, nikdo si nevšiml, že je pod hladinou a shánět ho začaly až učitelky v šatně. Dominik byl sice převezen do Dětské nemocnice v Brně na jednotku ARO, ale po pěti dnech zemřel.

V krytých lázních v Blansku se po tragédii zpřísňuje dohled při hodinách plavání. Na děti budou nově dohlížet nejen cvičitelé plavecké školy Tělovýchovné jednoty Stadion, ale vždy také jeden plavčík firmy Služby Blansko, patřící městu. Zatímco cvičitelé budou kontrolovat své skupinky plavajících dětí, městský plavčík bude po celou dobu výcviku dohlížet na celé dění v bazénu a jeho okolí. Nové opatření zaplatí radnice ze svého.

Na táborech se řídí vyhláškou

Bezpečnost při plavání na táborech io ve školách se řídí vyhláškou o bezpečnosti, "normu"na to, kolik dětí má mít jeden instruktor maximálně na starost, žádný předpis jednotně neurčuje. Výuku plavání upravuje vyhláška o bezpečnosti práce. Až 95 % základních škol zařizuje výcvik prostřednictvím plaveckých škol, s nimiž uzavírá smlouvy. Zbytek škol má vlastní bazény a výuku provádějí proškolení odborníci, například učitelé tělesné výchovy. Podle odborníků stejně žádný zákon nemůže zabránit neštěstí.

Začíná škola záchrany

Vodáky trápí vysoké počty utonulých, a založili proto školu záchrany. Kdo se rozhodne vyrazit na řeku, má nyní možnost se zdokonalit ve víkendových nebo pětidenních kurzech. Vodáci je pořádají na přání i pro skupiny a oddíly. Každoročně se na českých řekách stávají vážné úrazy, které končí i utonutím. Letošní vodácká sezona už tragicky začala. Během dvou plánovaných akcí přišli o život tři lidé. První dva případy se staly na jezu řeky Ostravice, další na jezu Moravice. Další podrobnosti i informace o tom, jak se přihlásit, jsou k dispozici na internetových stránkách www.raft.cz/skola.

Zdroj: Zlínské noviny 10.06.2004.


Divoká voda Moravice 08-09.05.2004

Dne 08. a 09. května 2004, VZS ČČK místní skupina (dále jen MS) Ostrava, MS Frýdek-Místek a MS Krnov, zajišťovaly bezpečnost vodáku a široké veřejnosti při sjíždění (divoké) řeky Moravice. VZS ČČK zajišťovala tři hlavní riziková místa, tj. jez Jánské Lázně, jez v Podhradí a Žimrovický jez. Tyto riziková místa byla zpravidla zajištěna 4-mi až 5-ti členy dané MS VZS ČČK, respektive Podhradí MS Krnov, Jánské Lázně a Žimrovice MS Ostrava a Frýdek-Místek. Na každém jezu byla zřízena tzv. raftová lanovka pro případ vytahování uvízlých raftů, pálav, orinok, laminátek a jiných plavidel. Dle dočasných informací nedošlo k žádné mimořádné události, respektive přímého ohrožení života. I přes dobře zajištěnou akci pořadatelem, přes umístění výstražných cedulí, zákazů sjezdů specifických míst a doporučení organizátora, došlo k několika menším kolizím, zpravidla ve formě převrácených plavidel, uplavaných pádel apod. Tyto plavidla byla bezpečně vytažena a jejim posádkám byla zajištěna kvalifikovaná pomoc. Fotky z divoké řeky Moravice zde.


Divoká voda Ostravice 03.04.2004

Divoká voda Ostravice z pohledu VZS ČČK MS Ostrava byla velice zdařená akce. Za úkol bylo hlídat ostravické skalnaté peřeje, kde byl mimochodem zákaz vjezdu, který však nebyl dodržován. Dle této dohody mezi VZS ČČK MS Ostrava a vodáckým klubem, bylo toto míto zajištěno 5-ti členy VZS ČČK MS Ostrava a 3-mi členy VZS ČČK MS Frýdek - Místek. Fotky zde.

Všichni vodáci co se pokusili projet skalnatými peřejemi, se jak se říká "udělali" hned v nich, nebo v zápětí. Všichni co se udělali byly vytáhnuti členy VZS, bez újmy na zdraví posádky a újmy na zdraví členů VZS. Vytáhnutí vodáku bylo prováděno za pomocí záchraných prostředků, tj. házecí míč, házecí pytlíky atd. Tímto se považuje celá akce za velice zdařená. Rovněž povědomí VZS v očích široké veřejnosti a vodáků bylo vyzdviženo na dobrou úroveň.

Divokou vodu jeli profíci a znační amatéři. Za amatéry šlo považovat lidi, kteří neměli vestu, helmu, někdy i pádlo, házecí pytlíky, případně jinou nezbytnou techniku nebo doprovod zkušeného vodáka. Rovněž někteří z nich byli i ve stavu, který připomínal stav pod vlivem alkoholu či toxicko-omamných nebo jiných návykových látek. Některé posádky různých plovacích věcí tvořili i psi či jiná hospodářská zvířata. Za profíky šlo považovat skoro všechny ostatní, kteří si vodu projeli, vychutnali a v pořádku odjeli domů.

Neštastná nehoda se stala, díky všem, né nám (VZS), ale nějakým amatérům na splavu mezi Frýdlantem n/O a Pržnem. Zde došlo k převrácení raftu se 6-ti lidmi z toho 4 dosplělí a 2 nezletilí. 2 dospělí bez jakýchkoli ochraných prostředků zůstali ve splavu, respektive ve válci (vodáci mi určitě rozumí). Ostatní z posádky raftu to přežili, někteří jsou však ve špatném či kritickém zdravotním stavu. Je zajímavé, že 2 nezletilé děti to přežili bez jakékoli újmy na zdraví, což je velice potěšující. To však svědčí o stavu a připravenosti dospělých sjíždět vodu, když mají dělat nezletilým vzor a to zejména při používání ochranných prostředků. Je vhodné se nad tímto zamyslet. Když už si může vzít profík veškeré nutné záchranné prostředky, proč to nemůže udělat amatér?

Na základě této tragické události, která mrzí zejména všechny vodáky a nás (jako VZS), byla voda okamžitě zastavena Povodím Odry z pochopitelých důvodů. Následoval zásah Hasičského záchranného sboru za účastí Policie ČR a dalších záchranných složek. VZS ČČK se neúčastila záchranných prací u tohoto splavu. Další články z tisku, viz. následující odkazy.

To je tak asi vše co se událo a o čem vím. Tyto informace nejsou podloženy. Fotky mám a jsou již vystaveny na webu. S pozdravem: Tomáš Křížkovský, VZS ČČK MS Ostrava