Desatro VZS

Vážení rekreanti vodní ploch a koupališť, ...

dodržujte prosím následující desatero bezpečného pobytu u vody. Může Vám zachránit život!!! Utonulých již bylo dost!!! Dodržování tohoto desatera snížíti riziko úrazu na minimum!!!

Koukněte tady - jednoduchý návod jak zachránit tonoucího


Pravidlo 1.

desatero_big_01.jpg, 14kBNechoď se koupat sám, nepodceňuj nebezpečí vody.

Bo se to fakt nemusi vyplatit. Vemte sebu baj aj kerehokoliv schopneho alespoň zavolat pomoc, bo jak jste u vody sami, tak jste aj v prů**ru sami.Pravidlo 2.

desatero_big_01.jpg, 14kBNeplav a neskákej do vody v neznámých místech.

Tož to se tež furt omila tam a zpatky a zas tam a stejně se najde kerysy frajirek, kery hopne do vody aniž by kuknul estli tam vubec nějaka voda je a pokud je co se skryva těsně pod hladinu. Tož take připady su zname zejmena ze zatopenych lomu, či štěrkoven a piskoven. Ale nejde se i magor, kery si to hopne na bazeně, kde je hloubka 30 čisel, bo si nevšiml, že je v dětskem bazenku a dětska tam litaju s rukavkami či kruhy a vodu maji po kolena.

Su znamy připady a neni ich zrovna malo, kde takove hopnuti do vody stalo teho machra poraněnu pateř či dokonce aj život.Pravidlo 3.

desatero_big_01.jpg, 14kBNeplav, jsi-li rozpálený nebo unavený.

Co ktemu řict, ... asi jen to, že lidsky organismus neni stroj. Že jak ste rozhajcovany jak kamna v sauně, tak to hopnuti do vody může v krajnich připadech znamenat aj smrt. Bo to srdičko co mate každy z Vas v sobě nemusi ten teplotni šok vstřebat a může se nahle zastavit. Zkuste najprve smočit nohu, pak ruku, pak druhu nohu, pak aj druhu ruku, pak ochladit kapečke hrudnik, baj aj hlavu a pak postupně jit do vody. Srdičko Vam poděkuje.

A když ste znaveni, no tož to něrobite asi nic, tak čemu se jit kupat. Fakt něma zmysl se přemahat, bo take přemahani Vas može stat aj život. To je pak same hecovani mezi kamarady a konce su tragicke. Když ste znaveni, dejte si radši někde 20 ve stínku pod stromem.Pravidlo 4.

desatero_big_01.jpg, 14kBNeplav hned po jídle, nech si alespoň 1 hodinu odstup.

No uznejte sami, požerete nedělni husu se sedmi knedlami, zeličko k temu navrch, splachnete to jednu či dvěma plnotučnymi dvanactkami, ešče ani nědožerete a už valite do vody. No ma to rozum? Asi ni, že. Tož dejte si zase nějakých 20 v klídku, nechte aj žaludku, aby si tež na huse pošmakl, ať synek tež z teho cosyk ma, a pak se v klidku odeberte volnym krokem k vodě, kde začnete z volna, ale fakt z volna se hybat. Ne že to rozbalite hned na prvnich metrech motylem a Vaši husou nakrmite i ryby v rybnice, ja ... když pravime zvolna, tak ti myslime zvolna jak pani radová ... hlavu na hoře, tempta tak ať se nězašplicham.Pravidlo 5.

desatero_big_01.jpg, 14kBNebuď ve vodě hrubý a bezohledný.

No němusi se to vyplatiť, bo když se budeš chovat jak ho**do, tak můžeš narazit na ešče větši ho**do a ten Ti to da asi zežrat aj s uroky. Spiše se chovej tak, abys nikoho neomezil a ani aj neohrozil. Bo se tež muže stat, že něvědomky do někoho žduchneš, ten se lekne či mu voda chlstne do obličeja a pokud to bude slabší kousek tak to neunese, lykne si a už fiči důle pod hladinu a ty o tym ani něviš. Fakt to něma smysl. Pokud chceš robiť cypoviny, tak val kajsyk kdě budeš sam ... ale tam asi něbudeš středem pozornosti co ... tak se na to radši vys** a chovej se normalně, ja ... okolí Ti bude vděčno.Pravidlo 6.

desatero_big_01.jpg, 14kBNeplav daleko od břehu, máš-li tuto potřebu, zajisti si doprovod lodičky.

A zas zme u teho hecovani ... už to slyšim jak borec v hejnu machru se vytahuje, že doplave až tam na ten ostruvek uprostřed. Ide na to a v polovině ani neni a už citi, že to neni ono. A ono už může byt pozdě, bo kamaradi si mysli, že robi kozy, jak tam nacvičuje gymnastu ve vodě a ešče se mu směji a hecuji ho dal a on usilovně mava rukama o pomoc.

No když už maš fakt taku potřebu si dokazovat jakysi borec, vem sebu kamarada s ňaku nafukovačku či čímkoli podobnym, bo kdyby přišla fakt nouze, tak ať vas to udrži oba. A tež je aj fajne o tym planu keremusi řict na břehu, samo že předtim, bo z poloviny štěrkovny Vas asi fakt dobře něuslyši. Nicmeně Vam tam může poslat jakusy pomoc.Pravidlo 7.

desatero_big_01.jpg, 14kBNeplav do blízkosti plavidel a plavební dráhy.

Sem si myslel, že heslo je dosti vystižne a že každy ma v sobě jakysy ten pud sebezáchovy, vyjma těch ostatnich pudu, bo jak se řika "buď to pude nebo to pude". Nicmeně uznejte sami, že plavat před jakekoli plavidlo neni zrovna idealni.Pravidlo 8.

desatero_big_01.jpg, 14kBPamatuj, že na plavidla nepatří děti bez řádně oblečených a upevněných záchranných vest.

A to je pravda, to aj štajger řikal, že ochranne pomucky tu nesu jen tak pro nic za nic. Že když už si dali tu robotu je vymyslet, tak asi k něčemu budu.

Ze zkušenosti bych to baj aj trochu kapečke poopravil a to takhle "Na plavidla něpatři nikdo, kdo nema oblečenu a upevněnu zachranu vestu". Tim chcu řict, že dospělak by měl jit přikladem!!! V některych připadech, třeba baj aj divoka voda, bych k temu přidal aj blembak na hlavu a hazeci pytlik.Pravidlo 9.

desatero_big_01.jpg, 14kBPlav ve vyznačeném prostoru, máš záruku záchrany života.

Tu maš alespoň jakusi jistotu, že Ti po hlavě nepřefiči vodni skutr či jine plavidlo či lyžař. Myslim tim vodniho lyžařa, bo kdyby stě tu potkali lyžařa tak to ma fakt enem dvě vysvětleni. Buď to je fakt divny typek áněbo se tu zapoměl ze zimy. A teď važně ... fakt je dobre dodržovat vymezeny prostor ...Pravidlo 10.

desatero_big_01.jpg, 14kBDůvěřuj členům Vodní záchranné služby, uposlechni jejich pokynů a nepřekážej jim v práci.

A to je pravda, to aj štajger řikal, že nějsem tu od teho abych fšemu rozumjel ... tudiž pokud temu něrozumim, tak blbě něžvastam, něčumim a valim pro pomoc, když vidim že se někdo topi. Hlavně o tym komusi řeknu bo jak to teho idu sam, tak v tom možu aj sam zustat a to se něvyplaci.

Štajger vždicky pravil, že když něviš, tak se kurňa zeptej. Tož když stě si nejisti, přijďte se zpytat na radu či vysvětleni. A když už ti to řeknem a vysvětlime, to je fajn když to dodržuješ.

A když vidiš jak se cosyk baj aj semele, tož nas zavolej. Když už vidiš, že tam zme, tak tam něfič na čumendu, bo bys stejně enem překažel. Něber to osobně, ale zkus se na to podivat vlastnima očima.

Estli si to dočital až sem, tož to zje dobry. Dufam, že si z teho cosyk zebereš a budeš se chovat tak, jak vyše v těch 10 pravidlech doporučujeme. Pokud si to vezmeš za sve, tož to bude úplně idealní, bo timto snižiš riziko svého úrazu u vody na miňimum.

Takže diky ... Tvůj vodni zachranař

P.S.: bo zme tu z te Ostravy a to je region razovity, tak istě omluviš ten dialekt, kerym je to pisane, že ...?